Děti si rozdělí tabulku na 8 políček. Instrukce zadávám postupně a ještě vše kreslím společně s dětmi na tabuli.
Děti celkem zvládají. Po několika hrách už úplně v pohodě a samy.
Já si otevřu tabuli a na vnější stranu (tj. schovám tabulku) napíšu do vzniklých políček písmena nebo tečky (později můžete i krátká slova, psací písmena atpod.).
Až děti budou tabulku umět rozdělit samy, můžete mít pamatováka již připraveného, děti nemusí čekat.
Tabuli znovu zavřu (=ukážu, odkryji tabulku) a děti mají minutu, aby si všechna písmena/tečky zapamatovaly. Musí si zapamatovat jak písmeno/počet teček, tak políčko, ve kterém je.
Fixy mají položené na lavici, nic na tabulky nezapisují, zapisují do paměti.
Po uplynutí 1 minuty (mám nastaveno na mobilu, kuchyňský budík se mi rozbil) tabuli opět otevřu (=zakryju, schovám) a děti berou fixy a zapisují správná písmenka/počet teček do příslušných políček.
Potom mi výsledek chodí ukazovat a kontroluji já, případně ony podle tabule.
Po pár hrách (po několika dnech, týdnech) se děti začnou zlepšovat, více a lépe se soustředí. Vy na této hře také krásně vidíte, kdo s tím má problém, kdo to nevydrží, vrtí se, mluví, otáčí se atpod. Některé děti Vás ale zase mohou slušně překvapit. Vypadá to, že vůbec nedávají pozor a pak to mají správně. :) Ovšem samozřejmě bacha na opisování.
Rozhodně vyzkoušejte. Doporučuji.
Občas jsme hráli i s páťáky - těžká slova, desetinná čísla, zlomky atpod. Určitě se tato hra dá využít i ve vyšších ročnících, i když je primárně určena pro prvňáčky.
Mám ji z nějakého školení absolvovaného cca před 15 lety, ale používám stále.
V tomto článku najdete nejzákladnější tipy, které mi usnadnily výuku v první třídě. Hodně jednotlivých tipů jsem sdílela na svém FB, ale na něm je pak po nějaké době obtížné je hledat. Zde je najdete na jednom místě.